Review: In Turkish

(I will add translation as soon as I receive it)

http://www.tugceninkitapligi.com/

The Persecution of Mildred Dunlap – Paulette Mahurin | Yorum ve Söyleşi

November 7, 2012

Ana Sayfa, İngilizce Kitaplar

Paulette Mahurin’in yazdığı The Persecution of Mildred Dunlap, 1895’te geçen bir tarihi roman. Konusunu insanların birbirine karşı gösterdikleri – yada bu durumda göstermedikleri – tolerans ve hoşgörüden alıyor.

Hikaye, 1895 yılında Oscar Wilde’ın bir erkekle olan beraberliği neticesinde yargılanması ve erkekler arası ilişkinin artık İngiltere’de resmen suç sayıldığı yeni bir dönemin haberi ile başlıyor. Mildred Dunlap, Amerika’nın Nevada eyaletinde, Red River Pass isimli küçük bir kasabada, herkes tarafından kuzeni olarak tanınan ama aslen partneri ve çok yakın arkadaşı olan Edra ile yaşamaktadır.

Mildred’e karşı zaten kiliseye gitmemesi itibariyle bir tepki söz konusudur. Ve Mildred Oscar Wilde’ın haberi ile homoseksüellere karşı oluşan tepkilere şahit olmasıyla anlamıştır ki; kasabadaki hayatı ile ilgili olarak korkması gereken bir konu daha listeye eklenmiştir.

Mildred ve Edra çok iyi arkadaşlar, kendilerine güvenen ve mutlu insanlar. Kimsenin kendileri için ne düşündüklerine aldırış etmiyor olsalar bile, bu düşüncelerin doğuracağı sonuçlardan endişe duyuyorlar. Tabii ki kasabalılar, onların gerçek durumundan habersiz ama yine de risk almak istemeyen Mildred hedef şaşırtmak amacıyla bir plan yapar. Sonunda herşey daha mı kötüye gidecek, yoksa başarılı olabilecek mi, okuyup görmeniz gerekiyor…

Ama şu kadarını söyleyebilirim ki; bu konular artık İngiltere’de suç sayılmasa bile, ülkemiz dahil dünyanın birçok yerinde hala tartışmalara neden olan konular – yani hala gayet güncel bir konular – olmasına rağmen, kitap 1890′ların tarihi hissini son derece başarılı bir biçimde yaratmış. Ve en başta anlatılan kasabada yaşanmış bir olay ve Oscar Wilde’ın haberinin postaneye ulaşması sonucu kalabalığın verdiği tepkiler; yükselen sesler ve konuşmalar, kasaba halkını ve tavırlarını bir fotoğraf karesi gibi gözler önüne seriyor, var olan havayı hissetmenizi sağlıyor. Aynı zamanda, alttan alttan biranda Mildred’in neden endişelendiğini de anlıyorsunuz.

Kitabın tümüne yayılan bir gizem hakim. Çözülen her parça ile, olan yeni olayları dört gözle bekler hale geliyorsunuz ve kitabı elinizden bırakmanız giderek zorlaşıyor. Yazarın yazım tarzı gayet doğrudan ve tasvirleri, detay verişi ne okuyucuyu boğuyor, ne de sadece bir seyirci gibi hissettiriyor. O döneme ait bir çok kitapta yer alan; döneme ait jargonun kullanılmaması, bunun yerine sade bir dil tercih edilmesi, ilk anda okuyucuyu biraz etkilese de, bunu kabullenip okumaya devam ettikçe, hikaye ve karakterler ile daha kolay bağlantı kurulmasını sağlayan bir unsur haline geliyor. Bu aynı zamanda karmaşık hikayeyi ve olaylar zincirini de, okuyucunun daha kolay çözebilmesine ve adapte olmasına fayda sağlıyor.

Ana karakter olan Mildred kadar, hikayeye katkısı olan diğer tüm karakterlerinde derinliğinin olması, zengin bir anlatım sağlamış ve alt tarafta verilen mesaj ve farklı görüşler üzerinde okuyucuyu farklı açılardan düşünmeye yönlendiriyor. Gerçi yer yer, insanı birazda bu kadar içsel duygu ve düşünce ile farklı bakış açısı yorabiliyor, söylemeden edemeyeceğim.
Yine de, böyle ciddi bir mesaj içeren bir konuyu işlerken; yazar, keyifli ve sürükleyici olduğu kadar okuyucuyu boğmadan okunabilecek bir roman ortaya çıkartmayı başarmış.

Yazarın kendisi ile küçükte bir söyleşi yapma şansım oldu; buradan ulaşabilirsiniz…

Like this:

You like this.
  • The Persecution of Mildred Dunlap

,

Takip Edin

About The Persecution of Mildred Dunlap

The year 1895 was filled with memorable historical events: the Dreyfus Affair divided France; Booker T. Washington gave his Atlanta address; Richard Olney, United States Secretary of State, expanded the effects of the Monroe Doctrine in settling a boundary dispute between the United Kingdom and Venezuela; and Oscar Wilde was tried and convicted for "gross indecency" under Britian's recently passed law that made sex between males a criminal offense. When the news of Wilde's conviction went out over telegraphs worldwide, it threw a small Nevada town into chaos. This is the story of what happened when the lives of its citizens were impacted by the news of Oscar Wildes' imprisonment. It is chronicle of hatred and prejudice with all its unintended and devastating consequences, and how love and friendship bring strength and healing. Paulette Mahurin, the author, is a Nurse Practitioner who lives in Ojai, California with her husband Terry and their two dogs--- Max and Bella. She practices women's health in a rural clinic and writes in her spare time. All profits from her book are going to animal rescue, Santa Paula Animal Shelter, the first and only no-kill shelter in Ventura County, CA, where she lives. (see links below on Ventura County Star Article & Shelter) To find out more please go the The Persecution of Mildred Dunlap on facebook or Amazon or e-mail us at the gavatar addresses. Thank you. (photos: of Paulette, her family, and a reading at The Ojai Art Center, July 2012)
This entry was posted in BLOGGER'S REVIEWS, INTERVIEWS, EXCERPTS, FOREIGN LANGUAGE INTERVIEWS & REVIEWS, REVIEWS, REVIEWS: THE PERSECUTION OF MILDRED DUNLAP. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s